שחזור רצועה צולבת הוא ניתוח שמספק למנותח את היכולת לחזור לפעילות מלאה, עצימה ונוסך בו תחושת סיפוק. אחוזי ההצלחה בניתוח זה מצוינים אך צריך להכיר ולתאם ציפיות מראש בנושא השיקום לאחר הניתוח. מדובר במסע משותף של המטופל ושלי מרגע האבחנה ועד לרגע המרגש של החזרה למגרש ופעילות.

הרצועה הצולבת הקדמית היא אחת מהרצועות העיקריות המספקות לברך יציבות בתנועה.

ניתוח שחזור רצועה צולבת - בניתוח זה מבוצע שיחזור של הרצועה הצולבת בעזרת גיד שנלקח מאזור הברכיים.
ניתן להשתמש בגידים משרירי הירך האחוריים – ההמסטרינגס, חלק מגיד השריר הארבע ראשי המתחבר לפיקה או שליש אמצעי של גיד הפיקה בין הפיקה לשוק.

ניתוח שחזור רצועה צולבת מבוצע היום בתדירות גבוהה לאותם מטופלים שסובלים מקרע ברצועה הצולבת וסובלים מחוסר יציבות בברך באופן שמקשה עליהם לחזור לפעילות אותה היו רוצים לבצע.

ד"ר עופר זקס:

"כמנתח שמבצע ניתוח שחזור רצועה צולבת פעמים רבות בשנה אני נתקל בסוגים שונים של מטופלים: ספורטאים מקצועיים, ספורטאים חובבים, גולשי סקי, לוחמים ואנשי כוחות הביטחון."


ניתוח שחזור רצועה צולבת ACL מבוצע ע"י ד"ר עופר זקס

איך ומדוע נקרעת הרצועה הצולבת?

הרצועה הצולבת הקדמית נקרעת לרוב בעת תנועה סיבובית של הברך. לרוב עצם השוק נשארת במקומה ועצם הירך מסתובבת עליה קח שנוצר מתח גדול ונקודתי על הרצועה הצולבת הקדמית. מתח זה גורם לקרע של הרצועה הצולבת הקדמית.

מה הסימנים לקרע ברצועה הצולבת?

לרוב חשים כאב עז מלווה בתחושת "קליק" או לחילופין תחושה של "קריסה" של הברך. נפיחות בברך יכולה להופיע מיידית או לאחר מספר שעות. קרע ברצועה הצובת הקדמית יגרום לקושי בפעילות, תחושת חוסר יציבות ומטופלים שמתארים כי אינם יכולים "לסמוך" על הברך בעת ביצוע פעילות.

כיצד ניתן לאבחן קרע ברצועה הצולבת?

ניתן לאבחן ראשונית חשד לקרע ברצועה הצולבת הקדמית בבדיקה ע"י אורטופד המומחה בפציעות ספורט. בבדיקה מבוצעים מספר מבחנים שבודקים את יציבות הברך. במידה ומאובחנת חוסר יציבות ישנה סבירות גבוהה כי קיים קרע ברצועה הצולבת הקדמית.

בדיקת ההדמייה המתאימה ביותר לאבחון קרע ברצועה הצולבת הקדמית היא בדיקת MRI. בבדיקה זו ניתן להתרשם מקרע שלם או חלקי ברצועה הצולבת הקדמית וכן מפגיעות נילוות נוספות כקרע במניסקוס, פגיעות סחוסית ופגיעות בעצמות מפרק הברך.

איך מטפלים בקרע ברצועה הצולבת?

ניתן לטפל בקרע ברצועה הצולבת הקדמית באופן שמרני וכן באופן ניתוחי.

חשוב לציין כי אין הכרח לנתח במצב של קרע ברצועה הצולבת הקדמית. יש לקחת בחשבון כי לעיתים קרובות מטופלים שלא ינותחו יתקשו לחזור לפעילויות ספורטיביות בעלות אופי סיבובי לברך כדוגמת, כדורגל, כדורסל, סקי...

במסגרת הטיפול השמרני יבוצע טיפול פיזותרפי אינטנסיבי בו יחוזקו כל המייצבים הדינמיים של הברך.

הטיפול הניתוחי המקובל היום הוא שחזור הרצועה הצולבת הקדמית. השתלים בהם משתמשים היום לשחזור רצועה צולבת קדמית הם מגידי המסטרינגס או מגיד הפטלה או מגיד הארבע ראשי או שתל מתורם חיצוני. חשוב לציין כי התוצאות התפקודיות בכל השתלים הנ"ל מצויינות וכי מה שחשוב בעיקר היא הטכניקה הניתוחית המועדפת על מנתח הברכיים.

במהלך הניתוח לאחר הכנת השתל מתבצע ניקוי של הרצועה הקרועה, השתלת השתל בברך וקיבועו במתח תקין. הניתוח מבוצע כיום בגישה ארתרוסקופית בה לא מבוצעת פתיחה של מפרק הברך אלא ניתוח דרך שני חתכים קטנים בקדמת הברך.

שיקום לאחר ניתוח שחזור רצועה צולבת:

השיקום הינו חלק מהותי מאוד בטיפול בשחזור הרצועה הצולבת הקדמית. השיקום מבוצע בצורה הדרגתית ובליווי פיזיותרפיסט. זמן חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה לאחר ניתוח הינו 8-9 חודשים.

קרע ברצועה הצולבת ושחזורה באמצעות ניתוח
ספטמבר 25, 2021: ד"ר עופר זקס בראיון לתכנית סטטוסקופ ערוץ 13 בהנחיית פרופ' איתן פרידמן וטלי מץ.

לקביעת תורים לד"ר עופר זקס