ניתוח החלפת מפרק הברך - ד"ר עופר זקס

ניתוח החלפת מפרק ברך מומלץ כאשר קיימת מחלה שחיקתית הגורמת לכאב שאינו נסבל או להגבלה בתפקוד.
ניתן לבצע החלפה שלמה של הברך או החלפה חלקית, כאשר המחלה ממוקמת באזור מסוים בלבד.
כיום ניתן לבצע ניתוחי ברכיים אלו תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת מערכות מחשוב ורובוטיקה לקבלת דיוק מקסימלי.

ד"ר עופר זקס:

"למרות שניתוח להחלפת ברך נתפס כהליך מורכב אשר גורר זמן החלמה ממושך, השיפורים בטכניקות הניתוחיות ובמשתלים, מיצבו אותו כאחד מההליכים הכירורגיים הבטוחים ביותר אשר מסייעים למטופלים רבים בשיפור איכות החיים."

מדוע יש צורך בהחלפת מפרק ברך? האם הטכניקה הניתוחית משפיעה על הצלחת הניתוח וכיצד ניתן לקצר את זמן ההחלמה? כל התשובות, כאן.

שוקלים ניתוח החלפת ברך?
הנה כמה שאלות שחשוב לשאול לפני:


מפרק הברך מורכב מעצם השוק, עצם הירך ועצם הפיקה. מבנה המפרק שטוח יחסית ויציבותו נגזרת מהרצועות הפנימיות והחיצוניות המייצבות אותו. עצם השוק והירך מצופות ברקמת סחוס - רקמה המאפשרת תנועה חלקה של הברך. בנוסף, ישנם סחוסים נוספים במפרק המכונים מניסקוסים אשר אמונים על חלוקת העומסים בין חלקי המפרק וכן גם על בלימת זעזועים. החלל המפרקי מלא בנוזל סינוביאלי שנועד כדי להזין את הסחוסים ולספק סביבה מימית המאפשרת תנועה טובה יותר של העצמות. במצבים בהם הסחוסים המצפים את העצמות נשחקים, תנועת המפרק מוגבלת והיא מלווה בכאבים. בשלבים מתקדמים יותר, שחיקת הסחוס גורמת לכאבי ברכיים ופגיעה משמעותית באיכות החיים.


מה גורם לשחיקת סחוס?

ישנם שני סוגים מרכזיים של שחיקת סחוס:
 1. שחיקת סחוס ראשונית
  במקרים אלה לא קיימת בעיה חיצונית שהובילה לשחיקת הסחוסים וזאת התפתחה עקב סיבות שונות, פנימיות, כמו מבנה הברך, ציר המשקל שעובר דרך המפרק, גנטיקה, עומסים המופעלים על הברכיים ועוד.
 2. שחיקת סחוס שניונית
  מצב בו השחיקה היא תוצר של פציעות עבר, בהן שברים המערבים את מפרק הברך בגיל צעיר, קרעים במניסקוסים או קרעים ברצועות שהובילו לפגיעה במבנה הברך ובתנועתיות שלה.

האם בכל מצב בו קיימת שחיקת סחוסים יהיה צורך בניתוח החלפת מפרק הברך?

שחיקת סחוס אינה מחייבת תמיד ביצוע של ניתוח להחלפת מפרק הברך, ולעיתים ניתן יהיהלטפל בה באופן שמרני בדרכים שונות, כמו פיזיותרפיה, הפחתה במשקל, זריקות תוך מפרקיות, טיפול בתרופות נוגדות דלקת ועוד.
אולם אם הטיפול השמרני לא הוביל להקלה בכאב ולשיפור בטווח תנועת המפרק, מומלץ לשקול ניתוח להחלפת מפרק הברך.


מהם הצעדים שננקטים לפני ניתוח החלפת מפרק הברך?

ככל שמפרק הברך יהיה חזק ויציב יותר לפני ביצוע הפעולה, כך השיקום לאחר הניתוח יהיה קל ומהיר יותר. מסיבה זו, גם אם הוחלט על ביצוע הניתוח מומלץ לבצע טיפול שמרני מקיף לפניו, כדי לשפר את טווחי התנועה ולנתח את המפרק כשהוא במצב אופטימלי.
מעבר לכך, לפני הניתוח יתבצעו גם בדיקות כלליות כדי לבחון האם המטופל מתאים לביצוע הפעולה,אם יש צורך באיזון של מחלות כרוניות או הפסקת נטילה של תרופות מסוימות (למשל נוגדי קרישה) ועוד. ברגע שהמצב הרפואי הכללי מאפשר זאת ניתן לגשת לביצוע הניתוח.


מה מהלך ניתוח החלפת ברך והאם ישנן טכניקות שונות שעשויות להקל על הכאבים לאחריו?

במהלך ניתוח החלפת ברך מתבצעת חשיפה של המפרק, איזון ביו מכאני של הכוחות המשפיעים על העצמות, הסרת הסחוס הפגוע והתאמת משתל לפי גודל העצמות. לבסוף, מתבצע קיבוע וייצוב של המפרק וסגירה של האזור הניתוחי.


ישנן מספר גישות עקרוניות לניתוח החלפת מפרק ברך:

ניתוח החלפת ברך - ד"ר עופר זקס
 1. שחזור הציר המכאני של הברך
  בגישה זו טרם להכנסת המשתל מתבצע שחזור של ציר הברך. כלומר, גם אם שחיקת הסחוס הובילה לעיוות של המבנה האנטומי, הברך תוחזר למבנה הקודם ורק אז יוכנס המשתל אשר נועד להחליף את הסחוס השחוק.
  שיטה זו היא השיטה המקובלת והנפוצה ביותר כיום בעולם, ובטווח הארוך היא מספקת למפרק את התנאים האופטימליים להחלמה וסיכויי שרידות המשתל גבוהים מאוד.
 2. הגישה הקנמטית
  גישה זו כוללת תיקון חלקי של העיוות בציר הברך והתאמת המשתל למבנה הנוכחי של המפרק. יתרונות המיוחסים לשיטה היא התאוששות מהירה יותר לאחר הניתוח אך תוצאות ארוכות הטווח עדיין ללא מחקרים מספקים ביחס לשיטה המכנית.


העתיד כבר כאן: שימוש ברובוט בניתוח להחלפת מפרק ברך

השיטה הרובוטית היא ההתפתחות החדשה בנושא החלפת מפרק הברך. היתרון המרכזי בה הוא בחיתוך מדויק של העצמות על-ידי הרובוט ובשל כך גם התאמה מדויקת של המשתל. לצורך ביצוע הניתוח הרובוטי יש לבצע תכנון טרום ניתוחי ממוחשב של הפעולה. במהלך הניתוח הזרוע הרובוטית אשר נשלטת על-ידי הרופא המנתח היא זו אשר מבצעת את החיתוכים בהתאם לתכנון הטרום ניתוחי. למרות שמדובר בהליך מדויק השימוש ברובוט מאריך לרוב את משך הניתוח אך השליטה בחיתוכים מגיעה לדיוק של עד 1 מ"מ.


האם הגישה הניתוחית משפיעה על סיכויי הצלחת ניתוח החלפת ברך?

כל גישה טומנת בחובה יתרונות וחסרונות ולכן ניסיונו של המנתח והתאמה מיטבית של אסטרטגיית הניתוח למצב המפרק המסוים, הם אלה שיקבעו את סיכויי הצלחת הניתוח.
מעבר לשיטות שונות, ישנם מספר סוגי משתלים בהם ניתן להשתמש במהלך ניתוח החלפת מפרק: ישנם משתלים אשר משמרים את הרצועה הצולבת האחורית וכך תנועת המפרק נשארת טבעית יותר; משתלים אשר מעצם המבנה שלהם מספקים את השליטה על תנועת הברך; ומשתלים אשר מאפשרים טווח תנועה רחב יותר של המפרק ומשתלים אשר מעניקים למפרק יציבות גבוהה. ההחלטה בנוגע לסוג המשתל מתקבלת במהלך הניתוח, כתלות בתכנון הטרום ניתוחי ובממצאים המתגלים בזמן הפעולה.


מה לגבי תקופת ההחלמה, האם ישנן דרכים שמסייעות בחזרה מהירה לשגרה?

לאחר ניתוח החלפת ברך, יהיה צורך באשפוז למשך יומיים עד לארבעה ימים. לרוב, המנותח יוכל לדרוך על הרגל כבר ביום הניתוח ולהתחיל בהליך השיקום. לאחר כשלושה שבועות ניתן יהיה להתנייד ללא תמיכה. חשוב לציין כי ככל שהמטופל יחל בהליכה מוקדם יותר ויתמיד בה, כך משך ההחלמה יהיה קצר יותר.


מה חשוב לדעת טרם לקבלת החלטה על ביצוע ניתוח החלפת הברך?

בהשוואה לשאר מדינות ה-OECD, ישראל נמצאת בתחתית הטבלה ביחס שבין כמות ניתוחי החלפת המפרקים המתבצעים בה לבין כמות האוכלוסייה. הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה ברושם שנוצר לגבי ניתוחים אלה וזמן ההחלמה הממושך. אולם, השיפור בטכניקות הכירורגיות ובמשתלים המשמשים להחלפת הסחוס המפרקי, הוביל לכך שניתוח זה נחשב כיום להליך בטוח מאוד המתאפיין באחוזי שביעות רצון גבוהים ומאפשר לשפר את איכות החיים של החולים באופן ניכר.
לכן, למרות שקיימת נטייה לדחות את ביצוע הניתוח ככל שניתן, חשוב לדעת כי אין הצדקה לכך. על פי ד"ר עופר זקס, מומלץ לבצע את הניתוח כאשר הטיפול השמרני לא מוביל עוד להטבה בכאב ובטווחי התנועה. זאת ועוד, כדי לאפשר שיקום מיטבי ולהנות משנים רבות נטולות כאב, כדאי לא לחכות ולבצע את הניתוח להחלפת מפרק הברך בגילאים אשר יעניקו למטופלים שנים רבות ככל שניתן של איכות חיים טובה ונטולת כאבים.לקביעת תורים לד"ר עופר זקס